Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Ali Koç Eleştirileri Neden Yanlış?

Ceketini koysa kazanır diyenlerin çok olduğu Aziz Yıldırım’ı geride bırakan Ali Koç 2018 yılının 5 Haziran günü başkan oldu. 2022 yılına günler kala bir kez daha “istifa Ali Başkan” tezahüratları gündemde. Hiçbir zaman susmayacak olan bu tepkilerin nedeni ne? Ali Koç eleştirileri gerçekten haklı mı?

Genel bir değerlendirme yapmadan önce büyük bir oy desteğiyle geldiğini hatırlamak gerekir. Yurtdışından sırf oy kullanmak için gelen binlerce Fenerbahçe taraftarı iş insanı dikkatleri çekti. Aziz Yıldırım ile sözlü atışmaları ise günlerce sürdü. O sıralarda söylenilen sözler ise bugün rafta kaldı. Bugün sadece şampiyonluk gelmediği için istifa etmesi istenen bir başkana dönüştü Koç. Her zaman olduğu gibi şampiyonluk önemlidir. Galibiyetler gerekli ve kupalara talip olacak bir takım yaratmak görevdir. Ancak çok daha fazlasını vaat etti Ali Koç. Bunlardan daha önemli cümleler kurdu. Fenerbahçe’yi hayal ettiğim yere taşıyacağım, sizler anlamıyorsunuz, sözleri bile etkiledi. Peki, sonrasında neler oldu?

Doğru Kişiye Yanlış Eleştiriler

Profesyonelliğin gelmesi, sportif direktör anlayışının oturması, sistemli bir şekilde Avrupa’nın en iyi kulübü olmasını arzu etti. Bunun için çalışmalara daha başkan olmadan önce de başladı. Comolli ile anlaşma, Cocu ile toplantı üstüne toplantılar yapması da bunu gösterdi. Bununla birlikte şirketleri üzerinden sponsor destekleri sağladı. Böylelikle maddi sorunları en azından bir süre öteledi. Çok daha kötü bir durum yaşanmaması adına da yeni kredi süreçlerine dahil oldu.  Belki de ekonomik açıdan Ali Koç eleştirileri hep olumlu oldu. Borçların dövizden alınarak zarardan kurtulmasını sağladı.

Halihazırda bugün vaatlerin birçoğu ortaya yok. Çünkü aklı selim ile düşünen Ali Koç yönetimi artık ortada yok. Tek hedef şampiyonluk olurken taraftarların gönlünü almaya çalışmakla geçiyor günler. Ayrıca bunu yapabilmek adına günü kurtaran açıklamalar bile geliyor. Hamasi söylemlerin ardı arkası kesilmiyor. Aziz Yıldırım’ın yöneticilerinden farksız bir dil kullanan kişilerin sayısı da her geçen gün artıyor. TFF ile savaş halinin devam etmesi de bunu gösteriyor. Rakip kulüplerle atışmalar her geçen sezon daha da büyüyor. Fenerbahçe’ye tuzak kuruyorlar söylemleri de taraftarların desteğini alma adına gerçekleşiyor. Kısaca ifade etmek gerekirse Ali Koç vizyonu artık ortada değil. Bunların yapılması için Ali Koç’un olmasına gerek yoktu. Bunlar zaten yıllardır süregelen kısır tartışmalar, hatalı işler değil miydi? Peki, o zaman Ali Koç neler getirdi yenilik olarak?

Ali Koç Eleştirileri Çıkmazda

İlk olarak çok daha üst sınıflandırma sahibi bir kulüp yaratma vaadi temel gerçeklikten koptu. Comolli ve Cocu sonrasında bir kez daha sportif direktörlük meselesini ele aldı. Burada en önemli faktör ise Emre Belözoğlu oldu. Ancak neden olduğu bilinmez bir şekilde bir adam takımın başına geçti deneyimli isim. Her fırsatta Fenerbahçeli olduğunu dile getiren büyük kaptan artık hoca oldu. Sonrasında ise kaçan şampiyonlukla birlikte yol ayrımına gitti. Sadece kulüpten ayrılma gerçekleşmedi burada. Bir büyük hedef olan sportif direktörlük süreci rafa kalktı. Futbolun patronu yönetim olmayacak sözleri boşa düştü. Futbolu profesyonel insanlar yönetmeli diyenler mahcup oldu aslında. Bunu da gören çok az kişi vardı ortada.

Muhalefet Cephesi Büyüyor

İkinci çıkmaz ise Ali Koç eleştirileri için temeli oluşturuyor. Fenerbahçe’nin yönetim anlayışı bir kez daha savruldu. Artık çok daha ılımlı ve anlayışlı bir profesyonel camia hayali de suya düştü. Daha sert, daha kavgacı, hakemlere meydan okuyan anlayış hakim oldu. Transferleri de hoca değişiklikleri de istenen ya da hayal edilenden apayrı oldu. Sık değişen hocaların ardından gelen yeni transferler şok üstüne şok yaşattı. Sakat oyuncuların alınması, formdan düşmüş isimlerle anlaşma yapılması ve adı duyurmayan isimlerin transferleri homurdanma yarattı. Aziz Yıldırım bile artık yeter, demeyi ihmal etmedi. Hal böyle olunca güçlü bir muhalefet cephesi çıktı ortaya. Şimdiden Ali Koç sonrasındaki Fenerbahçe’nin hesaplarını yapmaya başladı. Doğru bir şekilde Ali Koç eleştirileri yapılırsa yönetim değişikliği çok da zor olmayacak. Ancak daha da önemlisi büyük umutların nasıl bu kadar hızlı bir şekilde dibi gördüğü meselesidir. Bunun çok daha ayrıntılı irdelenmesi sonrası için büyük adımlar getirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.