Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Amatör Ruhtan Paranın Gücüne: Futbol Tarihi

Bir top, iki kale ve çeşitli sayıdaki insanla oynanır diye varsaydığımızda futbol tarihi milattan önceye kadar uzanır. Ancak günümüz futbolu adına ilk tarih 1863 yılını gösterir. İngiltere merkezli Futbol Birliği tüm kurallarını hazırlamış ve organizasyonu tamamlamıştır. Farklı eğitim kurumlarındaki futbol oynanış tarzı değişkenlikler içerirdi. Bunların aynı hale gelmesi de kurallar bütününe dayanır. Eton, Harrow veya Winchester kurumlarındaki tüm kurallar incelenir. Ardından 1848’de Cambridge Kuralları olarak tarihe geçecek bir üst yapı oluşur. Bu yazılı kurallar aynı zamanda modern futbolun nasıl olduğunu, nasıl oynandığını anlatan ilk eserdir.

Futbol Birliği Kuruluşu

Her ne kadar bir müddet bu kurallara bağlı kalsa da toplumun her kesiminde kabul yoktur. Hiçbir zaman tam olarak uyum sağlanamayacağı bilindiği için hemen her kulüp bağımsız olma kararı alır. Her kulüp için futbol artık kendi kurallarına sahiptir. İnsanlar farklı kurallar koyarak futbol dedikleri şeyi o şekilde oynamaya başlar. 1863 yılında gelindiğinde ise artık iş raydan çıktı. Toplamak için ise günümüzde FA olarak bilinen Futbol Birliği kurulmasına karar verdi. İngiltere’de çoğulcu katılımla “FA” faaliyetine geçti. İlk kez en kapsamlı şekilde futbola dair kurallar metninin hazırlanması da bu şekilde oldu. Bir kulübü hariç tutarsak 11 kulübün tamamı on dört kural üzerinde fikir birliğine sahip oldu.

Futbol Organizasyonları Başlıyor

Halihazırda devam eden FA CUP organizasyonunun tarihi de 1872 yılına dayanır. O günden beri düzenli olarak İngiliz kulüpleri bu kupada mücadele eder. İlk resmi Uluslararası futbol maçının günü ise 30 Kasım 1872. Kış ayında zorlu şartlarda İngiltere ile İskoçya karşı karşıya geldi.

Glasgow kentindeki maçta ev sahibi İskoçya güzel bir oyun ortaya koyarken 0-0 bitti. Futbol tarihi için ilk uluslararası organizasyon ise 1884 yılında gerçekleşti. British Home Championship olarak bu organizasyon içerisinde mücadele zirveye çıktı. Ardından Aston Villa öncülüğünde English Football League kurulurken 12 takım vardı. Bugünkü Premier Lig’in ilk halinde yalnızca 12 kulüp mücadele etti.

Futbolculuk Meslek Kabul Edildi

Bu zamana kadar futbolcular amatör olarak sahaya çıkar, ardından işlerine devam ederdi. Herhangi bir maddi kazanç olmamakla beraber çok cüzi gelirler olabiliyordu. Ancak bir ev geçindirme derecesinde değildi. 1885 yılının 20 Temmuz günü ise artık profesyonel futbolcu kavramı ortaya çıktı. Futbol Birliği tanıyarak futbolculuğun bir meslek olması gerektiğine karar verdi. Bundan sonra maaşlı bir şekilde futbolcu olmak mümkün oldu.

Paraya Dönüşen Futbol Tarihi

Futbolun İngiltere’den doğması ve sonrasındaki yayılması devam etti. Güney Amerika’da ilk futbol maçında da karşımıza İngilizler çıkar. Britanyalı işçilerin Arjantin’de oynadığı futbol maçı tarihe geçti. Ardından Buenos Aires kulübü kurulurken futbol hızla yayılır.

Güney Afrika için de durum benzer öğeler taşır. Britanyalılar burada da 1884’de futbol turnuvası düzenleyerek oyunu tanıtır. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’da kuruluşlar ortaya çıkar. Günümüzde 200’den fazla ülkede 260 Milyon futbolcu bu mesleği icra etmeye devam ediyor. Halihazırda dünya genelindeki en popüler spor olmaya devam ediyor futbol. Basit bir eğlence aracı olarak çıkmasının ardından milyonlara ulaşması da etkisini gösteriyor. Milyar Dolarlık kulüplerin bulunması, çeşitli yatırımcıların futbola girmesi, futbolcuların 100 Milyon Dolar gelir getirmesi de paraya dönüşen futbol tarihini gösteriyor. 300 binden fazla futbol kulübünün var olduğu dünyada artık amatör ruhtan çok daha fazlasını karşılıyor. Eğlenmek ya da gülmek için değil, zengin olmak için oynanıyor. Paranın peşinde olanların futbolu tercih etmesi de birçok sorunu beraberinde getiriyor.

Kaynak/ Vikipedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.