Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Baştan Çıkarıcı Futbol Taktikleri Neler?

Her ne kadar yeteneğin büyük bir artı getirmesi gerçek olsa da futbol taktikleri başlı başına her şeyi değiştirendir. Sadece yetenekli ayaklara sahip olmakla futbolda başarı gelmez. Bunu belki de hemen her sezon birçok farklı organizasyonda görmek mümkündür. Sürpriz olarak nitelendirilen kulüplerin yerel liglerde şampiyonluk yaşaması, şampiyonlarda kupalar kaldırması. Kısaca ifade etmek gerekirse futbol taktikleri neler sorusuna bir uygulama süreci denilir. Rakibe üstün gelme adına stratejik hamleler bütünüdür. Burada belli bir zaman diliminde üstünlük sağlanması hedef seçilebileceği gibi oyun sonunda kazanmak da amaç olur.

Popüler Futbol Taktikleri

Uzun yıllardır birikimle ilerleyen bir spor oyunu olan futbol özelindeki taktiklerde değişkenlikler gösterir. Her dönemde ayrı bir unsurun eski taktik düzen içinde var olduğunu görmek şaşırtıcı değildir. Kulüplerin belirli taktik düzenleri olabileceği gibi bunları teknik direktör belirler. Ayrıca bazı taktikler doğrudan kulübün kendisiyle özdeşleşmiş olarak karşımıza çıkar. Bunlardan bir tanesi Barcelona ve tiki taka taktiği olarak eşleştirmesi kolaydır. Ayrıca gegen pres ile Liverpool ve Dortmund takımları da aynı cümlede çokça anılması da tesadüf değil. Bunların sırları ise jenerasyon ne olursa olsun aynı oyun düzeni içerisinde devamlılık bulunmasıdır. Pekii futbol taktikleri denilince akla ilk gelenler hangileri?

Gol Sevenlere Verrou Taktiği

Belki de hücum kurgusu açısından en iyi düzen bu taktikte mevcuttur. Bununla birlikte Fransız kökenli bir kelime olan Verrou, kilit anlamı taşır. Ani gol bulma girişimlerinin başarıya ulaşması adına uygulanır. Mutlaka en az 6 forvet oyuncusuyla yapılır ve rakip kale etrafı deyim yerindeyse sarılır. Ayrıca takımın yarı sahasının ön bölümünde bir savunma oyuncusu bulunuyor. Onun arkasında ise üçlü savunma yer alır. Bunun dışındaki oyuncuların tamamı için ise ilk hedef gol atmaktır.

Simetrik hareket düzlemi söz konusu olurken bu taktikle zor maçları kazanmak da söz konusudur. Daha ziyade güçlü takımların kolay rakiplere karşı daha fazla gol atma isteği durumunda uygulanır. Fransız etkisi olsa da zamanla İtalyanlar dokunuş yapar. Sonrasında bir savunma taktiği olarak da küçük takımların Verrou anlayışını gösterdiğini görmekteyiz.

Panzehir Kendi İçinden Çıktı

Söz konusu İtalyan Verrou taktiğinde amaç savunma özelliği olurken hücum etkilerini azaltır. Futbol taktikleri bağlamında 1-3-3-3 şeklinde uygulanır ve savunma ağırlık kontratak açığa çıkar. Bu yeni futbol taktiğinin gelişimiyle beraber rakip takımların maçlardan kazançlı ayrılması da söz konusu oldu. İtalyan savunmasını kendisini her taktikte gösterdiği gibi burada da ortaya koydu.

VM Taktik Anlayışı

Halihazırda orta sahaya önem veren günümüz kulüplerin uyguladığı WM taktiği oyunu parçaya ayırır. Temelde üçlü savunma vardır. Onların önünde iki savunma oyuncusu bulunur. Bu beşli savunma anlayışının oluşmasında etkili olurken önlerindeki iki orta saha ise hücuma katkı verir. Sonrasında üçlü forvet hattı vardır ki bunlar sağ ve sol kanat oyuncuları olarak da tanımlanır. Yani 3-2-2-3 şeklinde bir diziliş sahada kendisini gösterir. İlk 3-2 W harfini temsil ederken ön 2-3 M harfini karşılık gelir.

Söz konusu savunmanın önündeki iki orta saha oyuncusunun temle görevi atakları kesmektir. Gelen topları alarak rakip oyunculara baskı kurmaktır. Bu oyuncular topu alıp gerideki savunma oyuncularına atar. Burada savunmadan oyun kurucu pozisyonu ortaya çıkar. Ardından ön bölüm oyuncularının atak organizasyonu şekillenir. Kanat oyunuyla öndeki iki hücumcu orta sahanın merkez forvete desteği sağlanır. Son derece etkili bir oyun anlayışı olurken savunmada kanatların etkisi kırma adına orta sahanın etkisi büyüktür. Dört merkezi orta sahanın kaliteli olmasıyla bu taktik anlayışı günümüzde de uygulanır. Bu kategoride çeşitli futbol taktikleri ve analizleriyle ilgili çok sayıda içeriğe de sahip olacaksınız. Bizleri takip etmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.