Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Catenaccio Taktiği Nedir, Nasıl Yapılır?

İtalyan kökenli olup “kapı cıvatası” anlamına gelse de Avusturyalı Karl Rapan ilk kez kullanan hoca olmuştur. Kullanım şekli ise iki stoper gerisine bir  libero oyuncusunu koyarak göstermiştir. Sonrasında İtalya futbolunda önemli isimler tarafından tercih edilirken en büyük gelişimi ise Arjantinli Helenio Herrera sağladı.

Burada Herrera’nın yaptığı en büyük değişim ise üçlü savunmanın özelliklerine yönelik oldu. Savunma dörtlüsü koyarak arka bölümüne bir libero görevinde futbolcu vardı. Bu alışılmış bir hamle olurken rakip futbolculara markaj yapılmasını gösterdi. İlk kez kontra atak planlarını geliştiren kişi de Herrera oldu. Böylelikle tam anlamıyla bu savunma taktiğinin nasıl işe yarayacağını gösterdi.

Catenaccio Formasyonları

Halihazırda tek bir diziliş olmadığı gibi farklı şekillerde de görevler bulunur. Uyarlama hamlesinin çok olması da kullanımında etkilidir. Bununla birlikte çokça kullanılan 1-3-3-3 hamlesi günümüzde de varlığını devam ettiriyor. Sonrasında 1-4-4-1 ve 1-4-3-2 libero kullanımlarını gösterir. Teknik anlamda rakibe göre hamle yapma ihtimali de var.

Libero olarak ifade edilen günümüzde ise savunmanın ortasındaki stoper olan kişi, oyunun en önemlisidir. Mutlaka ayağı iyi olmalı ve pas kabiliyeti yüksek kişilerden seçilir. Hızlı bir temel hücum için kanat oyuncularına pas gönderen oyuncudur. Böylelikle bir anda kanat akınları yaparak forvet oyuncusunun gol bulmasını sağlar. “Yalnız Koşu” olarak çevrilen hücum planı da ilerideki tek golcüleri tanımlar.

Catenaccio Savunma Planı

Tam anlamıyla derin savunma olmasına karşın hiçbir hücum aksiyonu yoktur, demek yanlış olacaktır. Mourinho’nun İnter ile kazandığı kupalarda Catenaccio önemli bir ana unsurdu. Ayrıca İtalya’nın başarıları da yine bu taktik anlayışla geldi.

Tek başına savunma kalarak yalnızca atakları def etme üzerine bir plan değildir. Her ne kadar top rakipte olsa da topsuz oyunun en saf halini uygular. Takım dizilişi ve anlık hamleler, oyun içi çok önemlidir. Tek bir oyuncunun yanlış yerde bulunmasıyla bir anda zaafiyet ortaya çıkar. Bundan dolayı oyuncuların birbirlerini tanıması da gerekir.

Catenaccio Hücum Planı

3-5-2 dizilişinde var olan orta göbek belirleyici top mücadelesi yapar. İki kanat bek çoğunlukla atak organizasyonlarda topu alarak koşu yapar. Savunma üçlüsü değişmez olurken forvet oyuncuların hızlı ve becerisini yüksek kişilerden oluşması da şarttır. 10 saniye içerisinde atağı sonlandıracak bir oyun anlayışı vardır. Çok bekleme, oyun kurma, topu geriden çıkarma, pas organizasyonları yoktur. Catenaccio sabırlı bekleme ve sonrasında aniden bitirme üzerine kuruludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.