Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Derbi Maçı Sonrası Yankıları: Tetikçi Hakem

Dramatik bir kaybediş olarak verilen derbi maçı sonrasında dikkat çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son dakikalarda gelen golle üç puan uzanan Fenerbahçe cephesinde yüzler gülüyor. Galatasaraylılar ise hakem eleştirilerine devam ediyor. Yorumcu Önder Özen’in iddiaları ise ses getirdi. Olası bir Fenerbahçe yenilgisinde tüm takımın değişeceğini dile getirdi. Ali Koç’un her anlamda değişiklik isteği olduğunu kaydetti. Ayrıca Pereira’nın dokunuşlarına kadar oyun üstünlüğü Fenerbahçe’de oldu, dedi. Üçlü savunmanın zararlarının altını çizen tecrübeli yorumcu, uyarılarda bulundu.

Hakemin Kafasında Tilkiler Çok

Spor yazarı Ahmet Çakar ise Galatasaray’ın net pozisyonları harcadığına dikkat çekti. Hakemin kafasında tilkilerin olduğunu iddia eden eski hakem, hataları da sıraladı. İlk olarak Marcao’nun oyundan atılmamasını yanlış gördü. Ayrıca Tisserand pozisyonunda da herhangi bir penaltı olmadığını dile getirdi.

Diagne Pozisyonu Penaltı

Serdar Dursun ile Berkan arasındaki mücadelede mutlak bir penaltı kararı çıkmalıydı. Diagne pozisyonuna benzer bir durum söz konusu. VAR üzerinden gelen kararla iptal kararı gelirken burada ise herhangi bir uygulama olmadı. Derbi sonrası bu pozisyon üzerinden ev sahibi ekibin tepkileri haklı görülebilir. Ahmet Çakar’ın deyimi ise burada bir tetikçilik olduğu yönünde. Halil Umut Meler panikledi diyen bir başka isim ise Ümit Davala oldu. Eski Galatasaraylı yorumcu, 70.dakikadan sonra hakemin hata üstüne hata yaptığını kaydetti. Peki, maçta neler oldu?

Sarı Kartlar İsyan Ettirdi

İlk yarının sonlarında top dışarı çıkmadan Terim’den bir müdahale geldi. Oyun alanını terk etmeyen topa vurmasıyla ortalık karıştı. Hakemin hemen gelerek sarı kart göstermesi ise tecrübeli teknik adamı adeta çıldırttı. İtiraz ederek tepki göstermesine karşın kararda bir değişiklik olmadı. Devre arasına giderken Pereira da pozisyonlarına dair itirazlarına devam etti. Bunun üzerine Halil Umut Meler ile tartışma yaşarken bir sarı kart da Fenerbahçe hocasına çıktı.

Şiddetin azaltılması ve tepkilerin önüne geçme adına doğrudan kartlara başvurması hakemlerin sık yaptığı bir uygulama. Ancak burada tepkilerin daha da büyümesine neden olduğu da bir gerçek. Yine de hakem kararlarıyla bir maçın değiştiğini söylemek çok daha kolay değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.