Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Derbilerin Terminatörü: Bülent Korkmaz

Teknik direktörlük kariyerinde de önemli başarılar yakalamaya başlayan Galatasaray efsanesi Bülent Korkmaz, derbiler denilince akla gelen ilk isimdir. 1968 yılının 24 kasım günü dünyaya gelen büyük kaptan, Galatasaray’ın en başarılı dönemlerinin mimarlardan. 1985 yılında Galatasaray U21 takımıyla başladığı futbolculuk kariyerini 2005 yılında sonlandığında kulübü yine evim dediği Galatasaray’dı. Hiç transfer gerçekleştirmeyen savunma oyuncusu, defansın bel kemiği olmayı uzun yıllar sürdürdü.

Büyük Kaptan Bülent Korkmaz

Stoper bölgesinde oynayan 1.81 boyundaki Bülent Korkmaz, Galatasaray ile sayısız başarılar kazandı. Tüm zorlukları da görürken ekonomik sıkıntılarda da yine kulübünün yanında yer aldı. Toplamda 18 kupa kaldıran Korkmaz, 8 kez ligde mutlu sona ulaştı. Avrupa’da da kupalı yıllarda takımın kaptanlığını yaptı. Türkiye Kupası şampiyonluklarında da yine kutlamalarda en başta Bülent Korkmaz vardı.

Süper Lig Efsanesi

Süper Lig’de 428 maçta görev alan savunma oyuncusu, bu alanda da lider oyuncular kategorisinde bulunuyor. Halihazırda 10 sezonu aşan bir performansla terminatör olarak da ifade ediliyor. Çünkü sakatlıkların son derece az olmasıyla neredeyse her maçta kadroya yazılan ilk isim oldu. Omzu çıktığı tarihi maçta gösterdiği duruş da hala hafızalarda yer alıyor. Büyük bir inanç ve özveri kaynağı haline gelen büyük kaptan Korkmaz, simgeleşmiş isimler arasında. Yetenek ya da beceriden daha ziyade sahip olduğu bağlılık yücelten unsurlardan oldu.

Avrupa Kupalarında Bülent Korkmaz

Toplamda yalnızca Süper Lig’de 35 bin dakika süre aldı ve kırılması zor bir rekora sahip oldu. 428 maçta attığı 15 gol ve yaptığı 15 asiste hafızalara kazındı. Türkiye Kupası mücadelelerinde de takımını yalnız bırakmayan Korkmaz, 53 maçta Galatasaray formasını giydi. Bununla birlikte en üst düzey kulüp mücadelesinin sahne olduğu Şampiyonlar Ligi’nde de yine Bülent Korkmaz ismi var. Toplamda 54 kez Şampiyonlar Ligi grup müsabakalarında sahaya çıktı. Elemeleri de dahil ettiğimizde bu sayı 67 oluyor. Ayrıca Kupa Galipleri Kupası özelinde de 9 maçta forma terletti. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası da 7 kez Bülent Korkmaz ismiyle tanıştı. UEFA elemeleri ve UEFA Süper Kupası maçlarında da savunmanın garantisi oldu.

Fenerbahçe Derbilerinde Bülent Korkmaz

Fenerbahçe derbilerinde her zaman en ateşli isimlerin başında geldi. Harika savunma hattını ortaya koyduğu dönemde rakip forvet oyuncularını terletti. Sertliğiyle birlikte azim ve hızı da etkiliydi. “Cengaver” lakabı hem Avrupa maçlarının etkisi hem de Fenerbahçe derbilerindeki mücadelesinden gelir. Hagi ile oda arkadaşlığını yıllarca devam ettiren Korkmaz, üstün oyunuyla kupaların alınmasında da rol oynadı. Birçok Fenerbahçe teknik direktöründen daha fazla kupa kazanması da kariyer başarısını gösterir.

Milli Takım Kariyeri

1988 yılının 20 Eylül gününde Türkiye U21 takımıyla sahaya çıkan Bülent Korkmaz, üç maçın ardından A Milli Takım seviyesine yükseldi. 1990 yılında başlayan serüven yıllar boyu devam etti. Toplamda 102 kez A Milli olurken bu alanda da ilk sıralarda gelen futbolcularımızdan biridir. Bu müsabakalar Avrupa elemeleri, dünya kupası elemeleri olurken Dünya Kupası’nda da yine görev aldı. 2 kez Milli Takım formasıyla ağları havalandıran Korkmaz, en çok oynayan savunma oyuncusu konumunda bulunuyor.

Hem Türkiye hem de Galatasaray adına efsaneleşmiş futbolculardan Bülent Korkmaz, sayısız transfer teklifini de reddetmiştir. Mustafa Denizli, Fatih Terim, Feldkamp gibi önemli hocalarla çalışma buldu. Bir dönem Denizli’nin Süper Lig maçlarında yedekte tutması ve sadece Avrupa maçlarında oynatması olay olur. Bundan dolayı “Avrupalı Bülent” olarak anılmaya başlar. 14 yıllık kariyerinde Semih Yuvakuran, Erhan Önal, Mert Korkmaz, Emre Aşık, Popescu, Song, Toms, Götz gibi isimlerle tandem hattını oluşturdu.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.