Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Dünyada Futbolun Derbi Tarihi

Halihazırda dünyanın en çok takip edilen sporu olan futbolun derbi kralları birçok unsuru beraberinde getiriyor. Kimi ülkede mezhep savaşlarından doğarken sınıfsal mücadelenin etkisiyle simgeleşmiş futbol derbileri de bulunuyor. Siyasi tartışmalarda çoğu zaman futbolun önüne geçiyor. Bununla birlikte dini anlamda da farklılıklar var. Irk ve diğer yaşam şartlarının getirdiği ayrımcılıklar futbolun ana konusu oluyor derbilerde. Ateşli taraftarları kamçılayan unsurlar farklı olsa da hepsinde futbol sevgisi yatıyor.

Mezheplerin Mücadelesi: Celtic-Rangers

Ada ülkesi İskoçya futbolu için futbol denilince Celtic- Rangers rekabeti geliyor akla. Yüzyılı aşan rekabetin “Old Firm Derby” olarak tanımlanması da aslında birçok hususu ortaya koyuyor. Protestan inancına sahip Rangers yani Maviler ateşli taraftarlarıyla dikkat çekiyor. İrlanda kökenlerine sıkı sıkıya bağlı Celtic tarafında ise Katolik mezhep hakim. Bundan dolayı futbolun derbi kralları özelinde mezheplerin mücadelesi İskoçya’da sürüyor.

Asker Steau Karşısında Muhalif Dinamo

Son yıllarda futbola ilginin arttığı Romanya’da en büyük derbi şüphesiz ki Steau ile Dinamo Bükreş arasında oluyor. 20 yıllık bir siyasetin getirdiği Steau destekçileri asker yanlıları oldu. Polis gücü ve muhalifler ise Dinamo ekibiyle sevindi. 

Zenginlerle Mücadele: PSG- Marsilya

Gücün ve paranın temsilcisi Paris ekibi PSG, aynı zamanda birçok önemli merkezi konuma sahip. Moda, kültür ve siyaset denilince de Fransa için ilk sırada geliyor. Liman kenti olan Marsilya ise tam anlamıyla işçilerin desteklediği bir kulüp konumunda. Zenginlerle işçilerin mücadelesi de Fransa’nın en büyük derbisini ortaya çıkarıyor.

Alman Derbisi: Bayern- Dortmund

Yıllardır Almanya’nın en başarılı ekibi olan Bayern Münih, kupaları toplamaya devam ediyor. 90lı yıllarda başlayan büyük rekabette ise Dortmund meydana okuması devam ediyor. Bundesliga özelinde iki takımın mücadelesi baskın güce karşı bir isyan niteliğinde. Her ne kadar Avrupa’da başarılarıyla Almanya’yı temsil etse de Bayern Münih sevilmemeye devam ediyor. Diğer kulüp taraftarları da artık Bayern hegemonyasından Dortmund sayesinde çıkıyor.

Manchester Derbi Seyri: City- United

İngiltere’de şüphesiz ki en önemli derbilerden kabul edilen Manchester Derbisi, 200 yıllık geçmişe sahip. Halihazırda Arap sermayesi öncülüğünde yeniden var olan Man City, son yıllarda güç topladı. Böylelikle Man United üstünlüğü sona erirken derbiler çok daha çekişmeili hale geldi. Pep Guardiola ile yeni anlayışıyla var olan Maviler, yapılanmasını tamamladı. Her ne kadar Ronaldo geri dönmüş olsa da Man United, kızışan rekabette geride kalıyor.

Londra Gücü: Arsenal- Tottenham

Kuzey Londra derbisi olarak bilinen rekabetin geçmişi çok daha eskilerde değil. 50 yıllık bir süreçte aşağılanan Tottenham taraftarlarının bir araya gelmesiyle bu rekabet çok daha farklı bir anlam kazandı. Onlar için kullanılan “Yahudi” sıfatı da bir ayrıştırıcı niteliğe sahip. Holigan olaylarının çok sert yaşandığı 90lı yıllarda da bu derbi ateşi hep yüksek oldu. Taraftarlar arasındaki bu güçlü çekişmenin sahada da karşılığı var. İki takımın her maçında bu anlamda büyük bir mücadele gücü ortaya çıkıyor.

Hollanda Rekabeti: Ajax- Feyenoord

Siyasal anlamda da bir rekabet olan iki takım taraftarlarının olayları oldukça popüler. Özgürlükçü anlayışa sahip olan Ajax taraftarları kendilerini üstün görür. Birçok ünlü ismin de Ajax destekçisi olması bunu gösterir niteliktedir. Muhafazakar Hollandalıların takımı Feyenoord ise daha kapalıdır.

İstanbul Derbisi: Galatasaray- Fenerbahçe

Hem Asya hem de Avrupa’da toprağa sahip dünyanın tarihi kentlerinden İstanbul’un derbisi Fenerbahçe ile Galatasaray’ı tanımlıyor. Yüz yılı aşkın rekabetin tek misyonu ise İstanbul ile özdeşleşmiş durumda. Bununla birlikte iki kulüp bağları açısından herhangi bir mezhep ya da din ayrımı yok. Irk savaşının bulunmaması da aynı ailelerin içerisindeki rekabeti ortaya koyuyor. Tüm siyasi ve ekonomik problemlerin unutulmasını sağlayan Galatasaray-Fenerbahçe derbileri birçok öyküyü de oluşturuyor.

İspanya Siyaseti Futbolda: Real Madrid-Barcelona

İspanya’nın en güçlü iki ekibi Real Madrid ile Barcelona rekabetinde çok farklı parametreler mevcut durumda. Kral takımı olan Real Madrid, devlet temsilinde önemli bir yerdedir. Ayrılıkçı olan Katalan takımı Barcelona ise özgürlükçü. Irk olarak da farklılık taşırken siyasetin de devamlı olarak bu rekabette payı bulunuyor. Sıklıkla tartışmaların olduğu ve şiddetin alevlendiği Barcelona sokaklarında bunu görmek çok da şaşırtıcı değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.