Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Futbol Tarihinin Pahalı Transferleri Listesi

 Şampiyonlar Ligi ya da yerel kupaların kazanılması adına futbol tarihinin pahalı transferleri dikkat çekiyor. Kulüplerin farklı amaçlarla yaptıkları bu transferler kimi zaman başarıyı getirirken çoğu zaman ise hüsran yaşatır. Sportif başarılar kazanma adına yapılan büyük transferlerden en dikkat çekeni şüphesiz ki Cristiano Ronaldo. Bunun ana nedeni ise en pahalı transferler listesine iki transferiyle girmiş olması. Şu ana dek 250 Milyon Euro’dan fazla bonservis kazandıran Ronaldo, efsanelerin en başında yer alıyor.

Cristiano Ronaldo Transferleri

Dünyanın en pahalı transferler listesinde beşinci ve dokuzuncu sırada Ronaldo ismi geliyor. Man United ile yıldızı parlayan Ferguson’un öğrencisi, kupalar kazanacağı Real Madrid’e 94 Milyon Euro karşılığında gitti. Dönem itibariyle en yüksek bonservis bedeli olması da yıldız oyuncunun kalitesini gösteriyor. Sonrasında ise Real Madrid’den Juventus’a giderken 117 Milyon Euro kazandırdı. Son olarak Man United ile anlaşan Ronaldo, 36 yaşında olmasına rağmen yüksek bonservisler sundu. Bundan dolayı futbol tarihinin pahalı transferleri denildiğinde akla gelmesi şaşırtıcı olmayacak.

Hayal Kırıklığı Yaratan Pahalı Transferler

Büyük hayal kırıklıklarına neden olan futbol tarihinin pahalı transferleri de bulunuyor. Bunların başında Ousmane Dembele gelirken etkisi de çok zayıftı. Barcelona’nın çöküşünü getiren hamlelerden birisi olarak tarihe geçti. Bundesliga devi Dortmund ile yıldızı parlayan hücum oyuncusu, 117 Milyon Euro karşılığında Barcelona forması giydi. Sonrasında olanlar ise tam bir hayal kırıklığı olarak ifade ediliyor.

Barcelona’yı mali anlamda yıpratan bir başka pahalı transfer ise Coutinho. Brezilyalı oyuncu için Liverpool’a 145 Milyon Euro ödeme yaptı. Ardından bazı maçlarda goller atsa da beklenen etki olmadı.

Yüzyılın Transferleri

En iyiler arasında ise başrolde PSG bulunuyor. Kylian Mbappe için Monaco’ya 180 Milyon Euro ödeyen Katarlı kulübün imkanları da fazla. Ayrıca Neymar transferi için de Barcelona’ya toplamda 222 Milyon Euro ödeme yaptı. Futbol tarihinin hala en pahalı transferi Neymar olurken karşılığının alınmadığı bir gerçek. Ancak yine de pahalı transferleri yapmaya devam ediyor.

Her ne kadar yıldızlar topluluğu olarak ifade edilse de Real Madrid futbol tarihinin pahalı transferleri konusunda geride kaldı. Hem Zidane hem de Bale transferlerinde ödemeler çok daha az. Bununla beraber bütçelerin artmasıyla birlikte giderek artan bir transfer piyasası da var. Jack Grealish ile Man City bu listeye girerken Atletico Madrid de Felix için Benfica’ya 126 Milyon Euro ödedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.