Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Joga Bonito Taktiği Nedir?

Bireyselliğin en üst perdeden ortaya çıkarıldığı futbol taktiği Joga Bonito seyir zevki açısından en idealidir. Brezilya Milli Takımı, bu oyun anlayışıyla kupalar elde ederken sahip olduğu popülerliğe kavuşmuştur. “Güzel Oyun” olarak çevirisi yapılabilecek bu futbol taktiğinde keyif veren futbol temel amaçtır. Yalnızca kazanmak değil, eğlence unsuru olduğunu göstermek de hedeftir. Bununla birlikte izlemesi de bir o kadar eğlencelidir.

Kimler Futbol Taktiğini Kullanır?

Brezilya merkezli olup İspanya ve Güney Amerika takımlarında çokça yaygındır. 2002 Dünya Kupası sürecinde Brezilya Milli Takımı ana oyun yapısını oluşturur. Roberto Carlos, Cafu bekleriyle beraber Ronaldinho, Ronaldo, Rivaldo üçlüsü akla heyecan getirir. Bu taktik anlayışta futbolcuların yetenekli olması da son derece önem taşır.

Joga Bonito Formasyonu

Çoğunlukla 3-4-3 yapısı adına kusursuz bir Joga Bonito oyunu ortaya çıkar. Futbol sihirbazı olarak tanımlanan futbolcuların sırayla çapraz koşular atarak topa sahip bir oyun anlayışını gösterir. Çoğunlukla topla oynama vardır ve rakip yarı sahada bu gerçekleşir. Hızlı bir şekilde topu alan yetenekli oyuncu, bilek hareketlerine güvenerek çalım yapmaya başlar. Sırayla rakip oyuncuları geçerken şık bir görsellik sunar. Hem pas hem de dribbling becerisi konusunda oyuncuların mutlak surette ortanın üstünde olması gerekir. Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho en iyi örnekleri olurken Cantona, Messi de bu taktik anlayışa uygundur.

Panzehir: Body Crash Football

Hücum seven bir oyun anlayışıyla var olan Joga Bonito, bol gollü maçları da beraberinde getirir. Ancak söz konusu taktik anlayış için çözüm yolları da vardır. İlk olarak akla gelen fizik mücadeleye dayalı body crash en etkilisidir. Genellikle hızlı ve yetenekli oyuncuların durdurulması adına rakip takımların tercihi olur. Özellikle orta sahanın gerisinde ve savunma bölgesinde fiziği güçlü futbolcular vardır. Savunma göbeğindeki bu futbolcuların faul sayıları da yüksek olur.

Yetenekleriyle Joga Bonito oyununu gösteren futbolcuların durdurulması bu şekilde olur. Kuzey Avrupa ülkeleri için bu futbol taktiği ideal olurken başarıları da vardır. Ayrıca daha savunmacı bir anlayışa sahiptir. Bununla birlikte yetenekli isimlerin etkisiz kalması da oyunu farklı bir yere getirir. Keyif veren futbolun körelmesi nedeniyle eleştirilse de bir taktik anlayış olarak varlığını sürdürüyor. Küçük takımların daha çok tercih ettiği bu oyun anlayışı, Joga Bonito özelinde panzehir olarak da kabul görür. Süper Lig çerçevesinde de bu taktik anlayışın büyük kulüplere dair başarısı söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.