Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Kırmızı Alarm! Avrupa Kupaları Hayal Oluyor

UEFA sıralamasında her hafta büyük değişiklik yaşanırken Türk takımları için Avrupa kupaları hayal olur mu sorusu akıllara geldi.  Bu haftaki maçlarda hiçbir galibiyet gelmezken puan kaybı da büyük oldu. Özellikle Yunan temsilcisi Olimpiakos, Fenerbahçe’yi 3 golle geçti. Ajax’ın Beşiktaş’ı yenmesi de kayıpları getirdi. 19.sıradaki Türkiye’nin düşüşü sürüyor ve Yunanistan’ın gerisinde kaldı. Türk ekipleri Avrupa maçlarında galip gelerek tur atlayamaz ise 2023-2024 sezonunda Avrupa Ligi’ne doğrudan katılma hakkı da olmayacak.

Galatasaray Umut Getirdi

Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin kayıp geçtiği haftada yalnızca Galatasaray 1 puan aldı. Her ne kadar düşük gibi görülse de bu beraberliğin önemi fazla. Bu sayede birkaç basamak daha düşme durumunu engelledi Sarı Kırmızılar. Ancak yine de yeterli olmadığı da bir gerçek.

Yunanistan Puanları Topladı

Yunan temsilcileri bu haftayı kar ile kapattı. PAOK zorlu Bratislava karşısında bir puanı kurtardı. Güçlü Atina temsilcisi Olimpiakos ise Fenerbahçe’yi zorlanmadan yendi. Böylelikle 24.200 puana erişip Türkiye’yi saf dışı bıraktı. 18.sıraya yerleşen Yunanistan ekiplerinin üst tura çıkması da ekstra getiri kazandıracak. Türkiye’nin halihazırda puanı 23.900 ve son 200 puan Marsilya beraberliğiyle geldi. 20.sırada olan Norveç ise 23.250 puana sahip durumda. Bu da Türkiye’nin düşüşü devam etmesi halinde sıra kaybedeceği anlamı taşıyor.

İlk 18 Ülke Avrupa Ligi’nde

Kurallar gereği Şampiyonlar Ligi için istenen yeterlilik artık çok güç. Türk takımlarının doğrudan Şampiyonlar  Ligi gruplarına kalması mümkün olmayacak. Elemeler oynanması gerekecek olup aynı durum Avrupa Ligi tehdidini de beraberinde getirdi. Halihazırda 18 basamakta bulunmayan Türkiye, Avrupa Ligi’nde temsil edilmeyecek. Bir değişiklik olmaması durumunda bir sonraki sezon yalnızca Konferans Ligi’ne katılacak ekiplerimiz. Avrupa kontenjan hakkı da dörde düşecek.

Türk Takımları Avrupa Ligi’nde Olmayacak

Şampiyon olan takım Şampiyonlar Ligi elemelerine başlayacak. İkinci ve üçüncü kulübümüz ise Konferans Ligi mücadelesinde olacak. Aynı şekilde Türkiye Kupası kazananı da yine Konferans Ligi’nde bulunacak. Avrupa Ligi’nde var olup olmama mücadelesi veren takımlarımızın mutlak surette puan almaları gerekiyor. Galatasaray’ın dört puanla lider olduğu süreçte Fenerbahçe ise henüz galibiyetle tanışmadı. Beşiktaş ise Şampiyonlar Ligi’nde 0 puana sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.