Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Milli Takım Dünya Kupası’na Nasıl Gider?

Eleme grup maçlarında Letonya’yı son dakikalarda yenerek umutlanan Milli Takım Dünya Kupası’na nasıl gider sorusu sorulmaya devam ediyor. Cebelitarık ve Karadağ maçları bulunurken önündeki rakibi ise Norveç. İlk sırayı alacak takım doğrudan Katar’da yapılacak 2022 Dünya Kupası’nda olacak. İkinci sıradaki ekip ise eleme maçlarının ardından katılma şansı elde edecek. İlk sırada olma şansı ise Hollanda’nın iki maçını da kaybetmesiyle gerçek olacak. Bir beraberlik ve bir yenilgi alması durumunda Norveç’in Letonya karşısında puan kaybetmesi halinde Türkiye Milli Takım lider olabilir. Ancak bu ihtimaller oldukça güç. Hollanda ile Norveç karşısındaki maçtan liderin galip çıkması durumunda ise gözler Karadağ- Türkiye maçında olacak. Cebelitarık karşısında goller atması gereken Türkiye’nin Karadağ’ı yenerek ikinci olma şansı yüksek.

Grup İkinciliği Şansı Var

G Grubu sıralamasında an itibariyle üçüncü sıradaki Türkiye’nin puanı 15. 8 maçta 4 galibiyet alan Milliler, Hollanda karşısında ağır bir yenilgi tattı. Letonya, Karadağ ve Norveç ile ise berabere kaldı. Letonya’dan alınan son galibiyet ise adeta ilaç oldu. Norveç’in iki puan gerisinde bulunan A Milli Takım için Cebelitarık maçı da kritik öneme sahip. Çünkü olası Norveç ile aynı puanda olma ihtimalinde averajlar belirleyici olacak. Halihazırda Norveç 9 averaja sahip olurken Türkiye’nin averajı 4. 5 gollü bir Cebelitarık galibiyeti bu durumu değiştirebilir. 19 gol atıp kalesinde 15 gol gören Türkiye’nin savunma hattındaki sorunları ise sürüyor. Ayrıca Karadağ gibi zor bir deplasmanda neler olacağı da merak konusu. Bu iki maçtaki galibiyetle ikincilik şansı ortaya çıkacak.  Peki, ikinci sırada olursa Milli Takım Dünya Kupası’na gider mi?

Gruptan Sonra Elemeler Başlayacak

Grubu ikinci sırada bitiren takımlar play-off sistemine dahil olacak. Burada tek maçlı sistemle iki rakiple karşı karşıya gelecek. Ayrıca Milliler seri başı olmadığı için oldukça güçlü takımlarla mücadele edecek. Portekiz, Hırvatistan, İskoçya bunlar arasında bulunurken maç da deplasmanda olacak. Bununla beraber bu maçtan alınacak galibiyette Dünya Kupası için yeterli değil. Sonrasında bir kez daha eleme oynayacak olan Türkiye’nin iki eleme havuzundan çıkması gerekiyor. Son derece güç olmasına rağmen bu süreçte Türkiye Milli Takım dezavantajları lehine çevirebilir. Gelecek takımlara göre de şans yüzdesi değişkenlik gösterecek. Ancak her şeye rağmen daha uzun bir yol olduğu da açık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.