Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Oğulcan Çağlayan Olayının Perde Arkası

Çaykur Rizespor oyuncusu olan Oğulcan Çağlayan sözleşmesini fesh ederek Galatasaray’a imza attı. Yetenekleriyle adından söz ettiren genç isimle ilgili Karadeniz ekibi harekete geçti. Sonrasında kurullar şikayetleri değerlendirdi. Tahkim süreçleri sonucunda 1.2 Milyon Euro para cezası çıktı. Rizespor Başkanı Tahir Kıran, bir an önce bu paranın ödenmesini isterken Galatasaray yönetimi ise komplo iddialarını dile getirdi. Henüz iki ekip arasında anlaşma bulunmazken oyuncu da futboldan uzak kalmaya devam ediyor. Peki, bu olayın perde arkasında neler var?

Çaykur Rizespor İddiaları

Tahir Kıran’ın bugüne deke yaptığı açıklamalardaki iddiaların büyük çoğunluğu anlaşmaya yönelik oldu. Söz konusu anlaşma ise Burak Elmas ile gerçekleşti ve buna uyulmadı. Anlaşmaya göre Oğulcan Çağlayan Galatasaray forması giyecek. Rizespor ile tüm davalardan ve haklarından vazgeçecekti. Bunun karşılığında ise Ali Yavuz Kol bonservisiyle olmak üzere Yunus Akgün ve Atalay Babacan Rizespor’da bir sezon oynayacak. Ayrıca 450 Bin Euro da bonservis ödemesi olacaktı. Bu maddelerin hiçbirinin uygulanmadığını belirten Kıran, yeni sözleşmeyi ise tanımadı. Ardından çıkan sözleşme maddelerini Sevr anlaşmasına bile benzetti.

UEFA Gelirleri Rizespor’a Gidecek

Burak Elmas ile beraber konuyla ilgili açıklamaları ise büyük çoğunlukla Rezan Epözdemir yaptı. Son açıklamalarında herhangi bir ücret ödemeyeceklerinin altını çizdi. Ancak buna karşın UEFA gelirlerinin TFF tarafından kesilmesi söz konusu olacak. Çaykur Rizespor lehine çıkan 1.2 Milyon Euro cezanın bu şekilde ödenmesiyle Oğulcan için lisans çıkacak.

 

Oğulcan Çağlayan Komplosu

Ankaraspor altyapısından yetişen Oğulcan Çağlayan, 2024 yılına dek Galatasaray’la sözleşme yaptı. TFF tarafından lisansı çıkmayan oyuncu, şu an için çalışmalarına yalnız devam ediyor. Bursaspor’un alt yaş takımlarında yetiştikten sonra Gaziantepspor ve Kayserispor’da oynadı. Sonrasında 1.2 Milyon Euro bedelle Çaykur Rizespor’a transfer oldu. Söz konusu ceza da burada Rizespor’un ödediği bonservisten geliyor. 25 yaşındaki kanat oyuncusunun piyasa değeri ise 800 Bin Euro.

Davayı Burak Elmas Üstlendi

Süper Lig’de 117 maça çıkan futbolcunun 14 golü ve 11 asisti bulunuyor. Alt liglerde de deneyimi bulunurken Fatih Terim’in güvendiği isimler arasında. Israrla takıma kazandırılması sonrasında büyük bir transfer davası ortaya çıkarken anlaşmanın çözüme kavuşturulması TFF elinde. Ancak ileride Galatasaray’ın cezayı uluslararası boyuta taşımasıyla çok daha farklı senaryolar ortaya çıkabilir. Burak Elmas’ın dik duracağım, açıklamalarında bunu gösteriyor. Oyuncunun transferinde usulsüzlük olmadığını dile getiren Elmas, Rizespor’un “haraç” isteğini kabul etmemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.