Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Söylemlerinden Hareketle İmparator: Fatih Terim

İnsanların duruşları, algılanmaları ve reaksiyonları değişkenlik gösterirken Fatih Terim, temel olarak incelenmesi gerekenlerin başındadır. 69 yaşına merdiven dayamış imparator ile ilgili tartışmalar hiçbir zaman bitmek bir kenara dursun azalmadı. Adana Demirspor kariyerinin ardından geldiği Galatasaray’da 317 maça çıkarken 11 sezon boyunca formasını terletti. Sonrasında ise Ankaragücü, Göztepe ve Milli Takım ardından Galatasaray ile yolları kesişti.

Terim’in Kariyerindeki Mücadeleleri

4 yıl üst üste şampiyon olması ve Avrupa takımlarını çalıştırmasının ardından bir kez daha geldi. Şampiyonluklar, kupalar artık bir alışkanlık halini aldı. Ancak herkesçe malum olduğu gibi son yıllarda Terim’in faydalı mı zararlı mı olduğu soruları sıkça tartışma konusu olmaya başladı. Özellikle Ünal Aysal dönemiyle başlayan liderlik kavgası bunu gösterdi. Mustafa Cengiz yönetimiyle olan tartışmaları da ortaya koydu. Sonrasında gelen Burak Elmas ile yakın olsa da yine de anlaşmazlıklar var. Her yeni yönetimle bu denli sert sorunların yaşanması da Terim’i ön plana koyuyor. Peki, Galatasaray efsanesi Fatih Terim’in isteği, amacı, hedefi ne?

Fatih Terim Yeni Hedeflerini Açıkladı

Öncelikli olarak asıl olan Galatasaray ifadesini en sık kullanan kişidir kendisi. Bununla beraber Galatasaraylı olarak anılmak ve kalmak istemesi de birçok şeyi gösterir. Galatasaraylı olmasının aksini iddia edecek kimsede yoktur. Ancak burada verilen faydanın nasıl geldiği de mühimdir şüphesiz. Sadece kupalar kazanmak ya da başarılar elde etmek yeterli değildir. En azından söz konusu kişi Fatih Terim ise bunu söylemek yanlış olmayacaktır. Son açıklamasında belirttiği ve altını çizdiği hususta buna yakın bir söylemdir.

Yeni jenerasyon oluşturmak ve yapısal reformlar yapmaya konsantre olduğunu beyan etti.  Belki de bunu çok daha önce yapması gerekirdi. Ergün Penbe’nin söyledikleri de bu durumu gösterir niteliktedir. Çok sayıda maça çıkmış ve Terim’in en iyi dönemlerinde takımın liderlerinden olmuş Penbe, Terim’in yetiştirici olmadığını dile getirdi. Asla Terim’le çalışmasına gerek olmadığını da söyledi. Neden yıllardır teknik direktörlük yapan bir kişi, arkasında yeni isimler oluşturamadı. Bu da mutlaka sorulması gerekenlerdendir.

Yapması Gerekeni Yapmış Bir Hoca

Güç ve ego sahibi olması her zaman kötü değildir. Her insandan çok daha fazla bir egoya sahip olduğu da konuşmasından ve hatta bakışlarından belli. Ancak burada kişinin eğitimci olmadığı da aşikar. Sadece yarışmaya ve kazanmaya endeksli bir kişinin vereceği en büyük başarılar kupa olacaktır. Bunun ilerisinde bir kazanç alınması söz konusu değildir. Aslında Terim’den alınacak hemen her şey alınmıştır. Daha fazlasını beklemek hayalcilik olur. Çünkü veremeyeceği bir şeyi istemek kişiye yük olacağı gibi beklentileri de boşa çıkarır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.