Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Tiki Taka Taktik Nedir, Ne Değildir?

Total Futbol sonrasındaki yenilenmiş taktik anlayışı ifade eden Tiki-Taka aslında bir İspanyol tarzını gösterir. Özellikle Pep ve Barcelona ile özdeşlemiş olan bu taktik, uzun yıllar popülerliğini devam ettirmeyi başardı. İlk olarak ise şüphesiz ki kurucusu olarak Johan Cruyff ismini söylemek doğru olacaktır. 4-3-3 diziliş üzerine kurulu olup buradaki misyon ise her geçen dönem değişikliklere uğramıştır. Peki, temelinde birçok unsuru barındıran bu taktik anlayışın püf noktaları nelerdir?

Tiki Taka Pas Anlayışı

Bilindiği gibi futbol oyununda birçok farklı taktik özellik bulunur. Bazılarında geriden topla çıkılırken bazısında ise uzun paslar etkilidir. Kanat ya da göbek kullanımı da yine taktik seçimlerle belli olur. Söz konusu tiki taka taktiği ise temelde pasa dayalı oyun anlayışını sunar. Israrlı ve sabırlı bir şekilde orta alan ile savunma oyuncularının paslaşması sürer. Birçok esprilerin dönmesine dahi sebep olan Barcelona orta sahasındaki pas anlayışı buradan gelir. Devamlı olarak sabırlı pas isteği de oyunun şekillenmesinde belirleyicidir. Bunun olabilmesi adına ise temelde bilinirlik çok gereklidir. Oyuncuların birbirlerini tanıması ve nasıl hareket edeceğini bilmesiyle taktikten yararlanma yüzdesi en üst noktaya kadar çıkar.  Buradaki pas durumu kısa ve net paslar olurken bunun için oyuncuların birbirlerine yakın olması şarttır. Sonrasında ise hızlı hareketlerle yapılan koşular anlamlı hale gelir. Ayrıca beklenmedik pas göndermelerle rakip savunmanın dikkati de dağılır. Ardından ise gol atmak artık çok daha basit hale gelir.

Neden Yerden Pas?

Tiki Taka anlayışında yerden yapılan paslarla oyun oynanır. Bunun matematiksel nedeni vardır ve buna yönelik çalışmalar devam eder. Çünkü temelinde bakıldığında çok basit gibi görünse de pasın nereden geldiği büyük önem taşır. Ayrıca pasın gelişiyle birlikte gidiş durumu da yine hesaba dahildir. 20 metreden gelen topun aşağıya indirilmesi minimum 3 saniye kayıp demektir. Ayrıca oyun hızı bozulacağı gibi kontrolü de güç olur. Daha hızlı, yerden ve yakından paslarla oyun ciddi bir tempoya kavuşur.

Ezberlenen Barcelona Golleri

Çoğu zaman gördüğünüz kale dibindeki vuruşlarla Barcelona, rakiplerine yüzlerce gol göndermiştir. Messi, belki de bu taktiği en uzun yıl oynayarak rekorları kırmayı başaran futbolcuların başında gelir. Sadece Barcelona değil, hem İspanya hem de diğer ülkelerde de çok sayıda kulübün bu taktik anlayışı benimsediği gerçek. Bununla beraber oyuncu kalitesi de yine tiki taka taktik anlayışında rol oynar. Çünkü pas atma becerisi, pas kontrolü, hızlı oyun görüşü ve oyun zekası da oyunun ilerlemesinde etkili olur. Hıza dayalı bir anlayış olmasının yanı sıra sabırlı oyunu devam ettirmek de tahmin edilenden zordur.

Halihazırda Man City kulübünün başında olan Pep, ısrarla bir şekilde hemen her maçta bunu oyuncularına vurgular. Daha kontrollü ve daha sabırlı olmalarını öğütler. 25 yaşından küçük oyuncuların bunu oynamasını Cruyff, hem anlamlı hem de bu yüzden zor bulur. Bir an önce kaleye gitmenin güdüsel etkisiyle oyun istenen seviyeye çıkamaz. Bunu kırma adına ise ezber pas taktiği geliştirmek en akılcı çözüm olur.

Tiki Taka 6 Saniye Kuralı

Pasa dayalı Tiki Taka taktiği özelinde topun rakibe geçmesiyle şekil değişikliği olur. Bununla beraber hemen çok hızlı bir pres ile topun yeniden kazanılmasıyla sonuçlanır. Topun daha çok oynanması ilk şartlardan olurken rakibin oyun kurmasına müsaade edilmez. Orta sahada kalabalık bir şekilde pres uygulamalarının temel sebebi bundan gelir. Doğru zamanın seçilmesiyle beraber artık sıradan paslar bırakılarak pozisyon için rakip kaleye hücum başlar. Yana yapılan pasların temel hedefi de rakibin yorulması, top peşinde koşarak oyundan düşmesidir.

Tiki Taka Taktikle Gelen Kupalar

  • Euro 2008 yılında İspanya Milli Takımı, Barcelona merkezli oyuncularıyla bu anlayışı uyguladı ve mutlu sona ulaştı.
  • 2008-2009 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde mutlu sona Tiki Taka Barcelona kavuştu.
  • 2010-11 sezonu şampiyonu da yine Barcelona olurken üç kez bu kupayı müzesine götürdü.
  • 2010 Dünya Kupası organizasyonunda da İspanya, bu anlayışla ilk sıraya çıktı.
  • 2012 Avrupa Şampiyonası da İspanya’nın Tiki Taka anlayışını dünyaya gösterdiği bir başka organizasyondu.
  • 2014-2015 Şampiyonlar Ligi’nde Barcelona’nın belki de son kez tiki taka anlayışını yüksek kalitede sunmasına şahit oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.