Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Total Futbol Nedir? Domenec Torrent Katkısı

Terim’in ayrılığı sonrasında bir anda patron olarak getirilen Torrent ile total futbol bağlantısı son derece önemlidir. Pep ile Barcelona’yı kupalarla buluşturan ekibin beyni olan Domenec Torrent çok daha fazlasını vaat ediyor. Her ne kadar Terim sonrasında gelmesinden ötürü eleştiriler üst düzeyde olsa da total futbol bağlamında değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Total Futbol Oyun Anlayışı

İlk olarak 70li yıllarda Ajax ile ortaya çıkan total futbol etkisi hala sürüyor. Hollanda Milli Takımı 1974 Dünya Kupası’nda bu oyun anlayışıyla adından söz ettirdi. Barcelona ile kupalar kazanan Pep Guardiola ise yenilediği taktiğiyle zirvede yer aldı. Halihazırda Pep organizasyonu olarak bilinen anlayışta buradan gelir. Bireysel yaratıcılığın bir anda takım içi kazanıma dönüştürülmesini sağlayan total futbol, çok daha fazlasına sahip olmayı amaç edinir. 2 ile 2 toplandığında 5 eder sonucunu gösteren futbol taktiğidir demek yanlış olmayacaktır. Peki, bu taktikte nasıl bir anlayış hakimdir?

Temel olarak Felemenkçe kökenli bu futbol taktiğinde savunma ile hücum bölgeleri daha dar alanda belirlenir. Mesafenin kapanmasıyla hızlı ve birlikte bir oyun ortaya konur. Diğer taktiklere kıyasla net bir şekilde oyun içinde savunmacılar ve hücumcular ayrımı yoktur. Her oyuncunun her bölgede oynayabilmesi, birlikte hareket etmesi ilk amaçtır. Birlikte hücum edip birlikte savunmaya geçme düzeni söz konusudur. Ardından yapılacak tüm hamlelerde buna yönelik belirlenir.

Belirleyici olan oyun sistemi 4-3-2-1 olurken hemen her anlamda farklı organizasyon şemaları oluştu. Bugün hala Pep ile Man City kupalar kazanıyorsa total futbol etkisi söz konusu. Ayrıca doğrudan santrafor olmadan herkesin golcü gibi oynamasıyla şampiyonluklar geliyor. Peki, total futbol oyuna neler kazandırdı.

Total Futbolun Getirileri

Oyun içi mücadelede çok daha farklı bakış açıları gelişti. Sonrasında oyuncuların tek bir özellikle var olmasının önü kapandı. Artık savunmacı bir ismin devamlı geride durması, kalesini koruması ve iyi bir futbolcu olması söz konusu değildi. Mutlaka takımla birlikte bölgesinden çıkarak hücum etmesi, farklı bölgelere yönelmesi gerekiyordu. Birlikte 10 oyuncunun ve hatta ileride 11 oyuncunun yayılmasıyla yeni oyunlar ortaya çıktı. Ayrıca bunların geliştirilmesiyle oyuncuların farklı pozisyonlarda neler yapabileceğini de gösterdi. Yaya Toure etkisi, İlkay Gündoğan golcülüğü, Xavi efsanesi bu anlayışla futbol tarihine geçti.

Total Futbol Özellikleri

Temel hedef belirli bir hızla oyunu rakip sahaya yıkmak ve çember oluşturma olan total futbol, bazı açıklara sahipti. Öncelikli olarak savunmaya geçiş problemleri hemen her uygulayıcı takım tarafından yaşandı. Bunların başında Barcelona gelirken buradaki çözümü Torrent buldu. Pep ile birlikte total futbol üzerine en çok kafa yoran isimlerin başında geliyor kendisi. 6-7 saniye içerisinde mutlaka topun rakipten alınması gerekiyor. Sonrasında ise yeniden hücum şanslı söz konusu oluyor. Ancak bunun gerçekleşmeme ihtimalinde taktik faul yapılmasını önerdi Torrent. Pep ise bu öneriyi kabul etti ve yıllarca Barcelona’da uyguladı. Ardından gelen kupalarda Torrent başarısı da var şüphesiz.

Topun devamlı oyunda kalması ve pas yapılarak dağıtılmasıyla oyun kurulması total futbol için olmazsa olmazdır. Rakibe bırakılan her top büyük bir risk ve oyun bozan durumdur. Bunun olmaması için sahaya doğru dağılım şarttır. Ardından yapılacak doğru koşularla savunma açıkları aranır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.