Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Trabzonspor Çocuğu: Gökdeniz Karadeniz

1980 yılının 11 Ocak günü doğduğunda kimse, böyle bir efsane isim olacağını tahmin etmezdi şüphesiz. Kısa boyuyla etkili oyunuyla ve vefalı yönüyle adından söz ettiren Gökdeniz Karadeniz, bu yazımızda baş konuğumuz. Efsane isim, Trabzonspor ile özdeşleşen isimler listesinde de ilk sıralarda.

Giresunlu Gökdeniz Trabzonsporlu Oldu

Giresun doğumlu olan Gökdeniz, kariyerine Yeniyolspor altyapısında başladı. Sonrasında Trabzonspor ile anlaşırken altyapıya dahil oldu. 1995 yılında Trabzonspor armasıyla tanıştı. Etkili oyundan sonra hemen bir yıl sonra Trabzonspor U21 kadrosuna girdi. 4 yıllık dönemin ardından ise Süper Lig’de Trabzonspor formasını giymeye başladı. Artık A takım oyuncusu olan genç yıldızın önünde parlak yılları vardı. Yaklaşık 8 sezon boyunca Trabzonsporlu olan Gökdeniz Karadeniz, 247 maça çıktı. 63 gol atarken 49 golün de pasını verdi. 333 dakikada 1 gol atmayı başaran sol kanat oyuncusu, sağ kanat ve forvet hattında da maçlara çıktı. 20.993 dakika Trabzonspor forması giydikten sonra yolu Rusya’ya çıktı.

Rubin Kazan Günleri

2008 yılının 12 Mart günü yaklaşık 9 Milyon Euro bedelle transferi gerçekleşti. Dönemin en yüksek bedelli transferleri arasında sayılırken Avrupa’da da artık Gökdeniz Karadeniz ismi duyuluyordu. Rusya’ya bağlı Tataristan’ın başkenti olan Kazan, ilk yıllarda oldukça mütevazi bir kadroya sahipti. Gökdeniz’in gelişi büyük bir yatırım olarak görülürken basında ilgi gösterdi. Herkesin aklında ise neler olacağı sorusu vardı şüphesiz. Beklentilerin bir hayli üstüne çıkan efsane isim, her geçen yıl üstüne koymayı başardı. Şampiyonluk mücadelelerinde CSKA ve Zenit ile çekişir duruma geldi Rubin Kazan. Yıldızların birlikte transferiyle Avrupa’da da artık herkes Kazan kentini tanımaya başladı. Orta sahanın bir anlamda dinamosu haline gelen Gökdeniz’in golleri ise her hafta lige damga vurdu. Taraftarların sevgilisi haline gelen yıldız oyuncunun aldığı başarı ödülleri de bunu gösterdi.

Toplamda 226 kez Rusya Premier Liga forması giyerken Rubin Kazan adına 39 gol attı. 46 golün pasını da vermesi ise katkısını inanılmaz bir boyuta çıkardı. 15 bin dakikanın üzerinde görev aldığı ligde Gökdeniz ismi herkesçe bilindi.

Avrupa Kupalarında Gökdeniz Fırtınası

Avrupa özelinde de Gökdeniz Karadeniz efsaneleşmiş Türk futbolcuların başında gelir. Toplamda 12 kez Şampiyonlar Ligi maçına çıkarken 1 gol attı. Avrupa Ligi’nde ise 35 karşılaşmanın çoğu Rubin Kazan formasıyla oldu. 6 gol atarken 6 kez da asist yapan Milli Oyuncu, her iki maçtan birinde sahneye çıktı. Şampiyonlar Ligi elemeleri çerçevesinde de 10 maçta forma giyerken Avrupa Ligi grupları öncesinde de toplamda 6 maçta görev aldı. Daha öncesinde ismi UEFA Kupası olan organizasyonda da 6 maçta 3 gol attı. UEFA elemeleri ve günümüzde bulunmayan İntertoto Kupası maçlarında da yine sahadaydı.

Türk-Rus İlişkilerinde Gökdeniz

73 maçta uluslararası deneyimiyle adından söz ettiren Gökdeniz Karadeniz, Türk-Rus ilişkileri noktasında da önemli bir isimdir. Sonrasında Fatih Tekke ve birçok ismin Rusya ile tanışması. Transferlerde Süper Lig’e bakan kulüplerin sayısının artmasında rol oynadı. Ayrıca Anzi gibi kulüplerin yıldız transferler yapmasında da etkisi oldu. Zenit ve CSKA ile birlikte Lokomotiv Moskova en değerli kulüplerdi. Bunları Spartak Moskova takip ederken Rubin Kazan aralarına girmeyi başardı.

Milli Takım Serüveni

1995 yılında ilk kez Türkiye U15 takımıyla maça çıkan Gökdeniz Karadeniz, uzunca bir süre bunu başardı. U16-U17-U18-U21 ve A2 kategorilerinin hepsinde forma giyen nadir futbolcuların başında geldi. Sırayla tüm altyaş mücadelelerinde boy gösterdi. A2 takımıyla da 2002 yılında maça çıkan efsane isim, A Milli Takımla 2003 yılının 30 Nisan günü sahaya çıktı. Sonrasında 50 maçta görev alırken 6 gol attı. Halihazırda 41 yaşında olan Trabzonspor efsanesi Gökdeniz Karadeniz, büyük başarıların mimarı olmasının yanında ilklere kapı açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.