Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Trabzonspor’da Avcı Pusuda Bekliyor

Süper Lig’de fırtına estiren Trabzonspor, Beşiktaş mücadelesine hazırlanırken Avcı pusuda bilgisi geldi. 12. Haftanın en kritik maçında lider Trabzonspor’un rakibi Beşiktaş olacak. Sporting Lizbon deplasmanında ağır yenilgi alan İstanbul ekibi, bu maçı düşünmeye başladı. Ancak Avcı’nın Avrupa maçlarını izleyerek yeni önlemler aldığı ve taktik planı kurduğu ortaya çıktı. 27 puana sahip Karadeniz temsilcisi, şampiyonluk adına önemli maça çıkıyor. Halihazırda tüm planları da galibiyet üzerine yapıyor. Hem Orhan Ak hem de Egemen Korkmaz ile maç senaryoları geliştiren Avcı’nın iyi bir analiz yaptığı gelen haberler arasında.

Avcı Taktik Anlayışını Ezberletiyor

Beşiktaş deplasmanında alınacak üç puanın inanılmaz büyük bir başarı olacağını bilen Abdullah Avcı, tempoyu yükseltti. Takımda yeni bir hava yakalanması adına da bu maç belirleyici konumda. Oyuncularına antrenmanlarda devamlı olarak hızlı hücum kalkışları uyarısında bulunuyor. Pas oyununu benimseten Avcı’nın takım savunmasına verdiği özel ilgi de söz konusu.

Hızlı Hücum, Sert Savunma

Savunmacı bir orta saha kurgusundan ise bu maçta vazgeçecek. Sadece defans hattı için bu durum geçerli değil. Mutlaka hücum oyuncularının da savunmaya gelerek preste bulunmasını istiyor. Ayrıca kanatlardan hızlı ataklar yapmasını da talep etti. Böylelikle açık verecek olan eksik Beşiktaş savunmasını yıkma girişi doğacak.

Hücum hattına güvenen Abdullah Avcı pusuda avlamak istediği rakibinin zayıf yönlerini de buldu. Özellikle bu sezon sakatlıklardan çok çeken Beşiktaş’ın savunma kurgusundaki eksiklikleri devam ediyor.

Nwakaeme Avrupa’nın En İyisi

Trabzonspor’un en iyilerinden Anthony Nwakaeme, gol orucunu da nihayet dindirdi. Etkili bir silah olan yıldız ismin başarısı ise Avrupa’da ses getirdi. Uluslararası Spor Araştırmaları Merkezi olan CIES tarafından hazırlanan veri sıralamalarına girmeyi başardı. Türkiye’nin dört büyük kulübünden giren tek futbolcu oldu. En iyi Dribbling yapan futbolcular kategorisinden Avrupa’nın en iyileri listesinde yer aldı.

Her 100 dakika içerisinde 4.18 başarılı dribblinge imza atan yıldız isim adından söz ettirdi. 32 yaşına giren sol hücumcu %66.7 oranlı başarıya da sahip. Top sürme özelinde minimum 15.5 saniyeye sahip olurken Trabzonspor’a katkısı da oldukça büyük.  

Kaynak/ Fotomaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.