Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Transferin Atlıları: Messi, Ronaldo, Mbappe

Birçok dış faktörün etkisiyle daralması beklenen futbol transfer piyasasında Messi, Ronaldo ve Mbappe hareketliliği tat getirdi. Futboldan uzaklaşan veya futbolu çok dikkate almayanlar bile yüzünü çevirdi bu gelişmelere. Önce Messi’nin Barcelona’da kalacağı açıklanırken şok birkaç gün içerisinde transfer gerçekleşti. PSG’nin Messi hamlesi takdir toplarken bazı futbol kesimlerini ise üzdü. Hatta mali koşulları eleştirip kaynak özelinde araştırma isteyenler var. Başta Lyon ve Monaco olmak üzere büyük kulüplerin gözü UEFA’da. Büyük transferleri bu kadar kolay bir şekilde nasıl yapabiliyor bu Fransız devi? Herkesin merak ettiği soru bu olsa da yazımızda transferin atlılardan bahsedeceğiz.

Messi İle Ronaldo Rekabeti

Yaklaşık 20 senedir eşsiz bir rekabet sunan Messi ve Ronaldo aynı transfer döneminde transfer yaptı. Bu, ilk kez yaşanırken Messi’nin yeni adresi Fransa oldu. Fransa Ligi için muhteşem bir gelişme olduğunu inkar edecek yoktur. Ronaldo ise evine ama komşuya gitti. Manchester şehrinin diğer ucuna yerleşti bile. Maviler artık Ronaldo tezahüratları yapmaya hazırlanıyor. Biri 36, diğeri 34 yaşında bu efsanelerin transferleri haliyle piyasaya canlılık getirdi.

2023 yılına dek PSG ile olacak olan Messi’nin ilk kez Barcelona dışına çıktığını da unutmayalım. 1.69 boyundaki Arjantinli, kendisini kanıtlamak zorunda. Ayrıca neler yapabileceğini de bir kez daha göstererek kült haline gelmek istiyor. Ancak Ronaldo için durum farklı değil. United, Real Madrid ve sonrasında Juventus ile atmaya devam etti. Ardından Man City formasını giyecek olan Portekizli, Pep ile çalışacak. Burada nasıl bir görev alacağı ve kaçta maçta oynayacağı ise merak konusu. 36 yaşını devirmiş bir futbolcu olarak hala en iyi formunda.

Ronaldo Transferi

Halihazırda İtalya’dan ayrılmasındaki en büyük etken mali sorunlar oldu. Juventus’un artık maaş ödemesinde zorlanması sonrasında geldi ayrılık kararı. 9 yıllık Madrid kariyeri sonrasındaki 2 yıl içerisinde kupalar kaldıran Ronaldo artık bir Juventuslu olarak da anılıyor. İki yıldızın en büyük farkı da bu aslında. Biri Barcelona efsanesi olarak yıllarını harcarken diğeri birçok farklı ülkede değişik takımlarda boy gösterdi. Bir yere ait olmadan kendisini Ronaldo yapan özelliklerini sergiledi. Lionel ise her zaman Barcelona’nın Messi’si kaldı. Şimdi zorlu sınavda Paris’in gözü-kulağı kendisinde olacak.

Mbappe Rekorlara Gidiyor

Henüz toy ama geleceği çok parlak Mbappe ise Real Madrid forması giyecek. İspanya’nın Messi sonrasındaki kazancı da bu oldu. Fransa’nın Messi’yi izletecek olduğu yeni sezonda Ronaldo’da Premier Lig’i yükseltecek. Kylian Mbappe ise yıldız olacağı yeni takımında mutlu. 170 Milyon Euro’nun üzerinde bir bedelle giderken 22 yaşındaki oyuncunun ileride neler yapacağı merak konusu oldu. Messi ve Ronaldo’nun rekorlarını geçebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.