Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Türkiye Karadağ Maçı Analizi/ Kolayı Zor Ettik

Hollanda, Norveç maçlarının kazanılmasının ardından Türkiye Karadağ maçı çok daha önemli hale geldi. Ancak hemen herkes biliyordu ki Türkiye, kolayı zor eden bir takım oldu. Kolayları zor eden Milli Takım, bu gerçeğini bir kez daha gösterdi. Son saniyelerde gelen golün birçok farklı açıklamasını yapmak söz konusu. Güneş’in değişiklikleri sonrasında gol geldi, diyenler de haklı, Altay hatalı diyenlerde. Konsantrasyon kaybı var takımda diyenlerinde de haklılık payı yüksek. Ancak bunların hepsi bir tek gerçeği ortadan kaldırmıyor. Letonya sonrasında Karadağ karşısında da hem de evimizde iki puan kaybettik. Toplamda 4 puan kaybederek grubun çekişmeli hale gelmesine biz neden olduk. Peki, bundan sonra neler yapacak?

Kaleci Tercihine Sert Tepki

Şenol Güneş’in kaleyi Altay’a emanet etmesi de eleştiri oklarını beraberinde getirdi. Halihazırda tek eksik bu olmasa da büyük bir değişiklik olarak görülmesi de normal. Ayrıca Uğurcan Çakır’ın takımı beklemeden soyunma odasından ayrılması ve kimseyle konuşmadan otobüse binmesi de tepkisini gösterdi. Güneş’in bu disiplinsiz tavır karşısında neler yapacağı da merak konusu oldu. Bir uyarı ya da kadrodan çıkarma gelmesi mümkün. Ancak uygulanması o kadar da kolay değil.

Türkiye Karadağ Maçı Savunması

Savunma hattındaki düzenin sebebi İngiltere olarak görülebilir. Çağlar’ı ve her şeye rağmen Ozan’ı göndermedi. Kaan Ayhan’ın stoper oynaması, Mert’in bekte ters ayaklı kalması da Güneş’e yazar. Euro 2020 sonrasında formsuz durumu devam eden deneyimli teknik direktörün planı da pek belli değildi. Belki de ayda birkaç maç oynamak form yükseltmeye yeterli değil. Her hafta birden fazla karşılaşmaya hazırlanmaya alışmış bir beden için büyük bir eksiklik oldu.

Güneş’in Değişmezleri

Güneş’in formsuz olmasının bir başka sebebi ise takım kadrosunda ortaya çıktı. Devamlı aynı oyuncuların sınırlı bir şekilde yer alması da Türkiye Karadağ maçı analizi açısından önemli bir detay. Kenan Karaman’ın sakat olmasına rağmen maça başlamasının sebebi de Güneş takıntısından başka bir şey değil. Burak Yılmaz’ın her şeye rağmen oynaması, Yusuf Yazıcı’nın da bulunması alışılmış düzeni gösteriyor. Farklı oyuncularla farklı kurgular ortaya koymaya çalışma yok. Alternatif düzen oluşturma için çaba göstermiyor. Peki, ne olur artık bu düzenle? Hollanda ve Norveç maçlarını kazanıp bir kez daha Letonya ve Karadağ’da takılırsak şaşırmam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.