Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Üç Büyükler Yeni Hedef Bulmalı?

Süper Lig’de yeni sezon şampiyonluk iddialarıyla başlarken üç büyükler yeni hedef bulma konusunda oldukça karışık. Her ne kadar zor olsa da şampiyonlukla geçen sezonu tamamlayan Beşiktaş’ın harika kadrosu birçok sorun yaşıyor. Pozitif vakaların yanı sıra Sergen Yalçın sonrasındaki yönetim çalkantıları da giderek büyüyor. Bir türlü ideal 11 bulunmaması da teknik heyetin yetersizliği de sonuçları getirdi. Ayrıca Anadolu kulüplerinin de buradaki faktörü bir hayli önemli. Konyaspor, Adana Demirspor, Hatayspor artık eski kolay lokma tabirinden çok daha fazlası. Bu takımlarla oynamak son derece güç ve alınan bir puan bile bazen ödül oluyor. Fenerbahçe’nin yönetim krizleri, Galatasaray’ın şok üstüne şok olayları da puan kayıplarını yüksek boyuta çekti. Bununla birlikte Trabzonspor’un olağanüstü bir şekilde organizasyon başarısıyla galibiyetler alması tüm planları bozdu.

Fenerbahçe Eskileri Tekrarlıyor

Fenerbahçe’nin uzun yıllardır gelen şampiyonluk hasreti bu sezon ayyuka çıktı. ALİ Koç’un artık yeni dönem dediği bu sezonda şampiyonluk bir kez daha kaçtı. Artık çok mümkün olmadığı ortaya çıkarken Pereira apar topar gönderildi. Sonrasında İsmail Kartal isminin gelmesi de bardağı taşırdı. Çok daha yüksek bir kariyere sahip yabancı isimlerin adı geçerken Aziz Yıldırım’ın eskileri deneniyor eleştirileri geliyor. Bu durum üzerinde haklı olma payı da bir hayli yüksek. Halihazırda Fenerbahçe’nin teknik direktörü İsmail Kartal oldu. Ayrıca Pereira ve Ersun Yanal seçimleri de Yıldırım döneminin seçimleriydi. Devamlı vizyon konusunda vurgu yapan Koç yönetimi, neden eski hocalarını getirmekte ısrar ediyor? Aziz Yıldırım’ın başarılı olduğunu dile getirmekten başka ne işe yarıyor bu seçimler? Ali Koç’un çalışma planında bu kadar yetersiz kalmasının sebepleri neler?  

Galatasaray’da Terim Savaşı

Fatih Terim’in gölgesinde başkanlığı kazanan Burak Elmas’ın bir anda savaş ilan etmesiyle geçti bu sezonun ilk yarısı. Galatasaray’da taşlar yerinden oynamayı bırakırken duvarlar çöktü. Terim’in gönderilmesi değil aslında bütün mesele. Gönderiliş tarzı ve sonrasında devam eden propaganda savaşları. Neden ısrarla formalar, Florya, tribün meseleleri üzerinden Terim hain ilan edildi? Elmas’ın sonrasındaki planları Torrent üzerine kurmasının sebebi ne? 50 günlük görüşmelerin açıklanması gerekirken takımın neden profesyonellikten uzak görüntü çizdiği de ortaya çıktı.

Trabzonspor Tüm Planları Bozdu

Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kendi içindeki mücadelelerle uğraşmaya devam ediyor. Bir yanda TFF düşmanlığını yaparken aynı zamanda Anadolu kulüplerinin gelişimini de ayakta izledi hepsi. Ayrıca Trabzonspor gerçeği de önlerine çıktı. Abdullah Avcı’nın tek hakim olduğu Trabzonspor’da teknik-taktik meseleleri ağırlık kazandı. Sonrasında yapılan iyi transferler 15 galibiyeti peş peşe getirdi. Halihazırda açık ara lider olan Karadeniz ekibi, artık şampiyon olmaya hazır durumda. Hala puan kaybeden üç büyükler yeni hedef bulmalı bu durumda.

Şampiyonluk Kadar Değerli İkincilik

Yeni hedef şüphesiz ki ikincilik olarak seçilmeli. Çünkü zaten Süper Lig gerilemesi sonucunda şampiyon olan takım Şampiyonlar Ligi gruplarına dahil olmayacak. Her ne kadar şampiyonluk sevinci önemli olsa da bu sezondan itibaren birinci ve ikinci için Avrupa aynı olacak. Maddi kazanım anlamında da pek bir fark görünmüyor. En az şampiyonluk kadar değerli ikinciliği, üç büyükler neden ellerinin tersiyle itiyor. Bunu anlamak çok da kolay değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.