Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Üçlü Savunma Nedir, Ne Değildir?

İtalya Serie A ve B takımlarının sıklıkla uyguladığı üçlü savunma nedir sorusuna birçok farklı açıdan bakmak gerekir. Halihazırda Vitor Pereira yönetimindeki Fenerbahçe’nin üzerinden neler olduğunu görmek de buna dahil. Her geçen gün gelişen ve farklılaşan futbol oyununda üçlü savunma anlayışı çokça bilinir. Son olarak Man United gibi dev bir kulüpte ağır Liverpool yenilgisinden sonra çareyi bu taktikte buldu. Juventus’a kupalar getiren üçlü savunmanın hikmeti ne?

Üçlü Savunma Anlayışı

Üç asıl stoperden oluşabileceği gibi bunlardan bir tanesi bek özellikli oyuncu da olabilir. Burada temel iki amaç yıllar içinde değişim göstermiş. Defans bloğu üç asıl oyuncudan meydana gelir. Kanat bek olarak ise orta saha oyuncuları görev alır. Bunların savunma ağırlıkları yüksek olmakla beraber hücuma katkıları da şarttır. Ayrıca orta sahada da çok daha hareketli bir kurgu üçlü savunmanın olmazsa olmazıdır. Rakibin hücum ettiği sıralarda yapılacak kontratak tehdidi en bilinen taktik anlayış olmaya devam ediyor.

Rakiplerin daha zayıf olması durumunda 3-5-2 ideal olarak öne çıkar. İkili bir forvet yapısıyla beraber kanatlardan gelecek ortalar anlam kazanır. Oyun akışında bazı dakikalarda kanat bekler ileri uç durumuna kadar gider. 5-4-1 olarak savunma anlayışı söz konusudur. Gerçek bir kanat anlayışından ziyade stoperlere yakın olunması oyun kurulumu açısından değerlidir. Peki, neden üçlü savunma seçimi yapıyor hocalar?

Üçlü Savunma Neden Tercih Edilir?

Daha önceki dönemlerde üç stoper konularak savunmanın garanti alınması sağlanırdı. Daha sert bir anlayış söz konusu. Ancak günümüzde üçlü savunmanın birinci nedeni oyunun geriden başlatılabilmesini sağlamaktır. Ayağa güzel bir stoper varsa mutlaka üçlü savunma içerisinde yer alır. Oyun bu kişi tarafından daha geniş açıyla oyuna girer. Hem orta sahaya pas verilmesi, hem de kanatlardan hücum yapılması da mümkün kılar. Ayrıca iki çakılı stoper daima bulunduğu için bir risk de yoktur.

Vitor Pereira tarafından uygulanan üçlü savunmanın en büyük eksiği bu anlayış eksikliğidir. Daha çok savunma sağlamlığı için üçlüyü tercih ediyor. Az gol yersek maçları da kazanırız düşüncesine hakim Portekizli çalıştırıcı yanılıyor. Çünkü üç stoper var diye gol yemeyeceğim diye bir anlayış olamaz. Özellikle bek yönünden eksikliklerin var olması da bunu kaçınılmaz yapıyor. Bununla birlikte devamlı oyuncuların değişmesi de istikrarı engelliyor. Temelde Tisserand veya Szalai mutlaka oyun kurucu olarak bir adım öne çıkarak destek olmalı. Şampiyona maçlarında İtalyan oyuncu Chiellini, hemen her maçta orta saha bölgesinde görev yaptı. Stoper olmasına rağmen oyunun buradan dönmesini sağladı. Dönen topları alabilmek de orta saha dairesinde bir çember oluşturarak mümkün olur. Üç savunma oyuncusunun kendi yarı sahasında beklemesi hiçbir üstünlük getirmez. Aksine bir oyuncu eksik oynamasını sağlar takımın. Orta sahanın geriye düşerek oynaması da tüm planları bozuyor.

Pereira bilmelidir ki Fenerbahçe, bu ligin en iyi üç takımında birisi. Kayserispor, Hatayspor veya Konyaspor karşısında önlem almaz Fenerbahçe. Ancak bir orta sıra takım yönetir gibi eskiden kalmış üçlü savunma anlayışında diretiyor. Bu durum ise beraberinde puan kayıplarını getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.