Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Yabancı Kuralı Yerli Oyuncuları Fasulye Yaptı

Hemen herkesin konuşup tartıştığı yabancı kuralı yüzünden Süper Lig’de yeni uygulama görmeye az kaldı. Transferler yaparak kadrosunu yenileyen takımların sayısı hiç de az değil. Yaz döneminde birkaç oyuncu alacağız sadece diyen kulüpler bile onlarca transferi bitirdi. Hal böyle olunca herkes gözünü yabancı kuralına çevirdi. Tüm kadro yapılanmalarında bu kural temel alınıyor. Yapılanların tamamında sahada kaç yabancı var uyarıları defalarca sorgulama yapmayı beraberinde getiriyor. Bazı teknik direktörlerin takım mı kuruyoruz yoksa yemek mi belli değil, çıkışları da haksız olmuyor.

TFF Yabancı Kuralı İçin Rest Çekti

Geçen sezondan kalma bir miras olan bu kuralla ilgili değişiklik yapılmasını tüm kulüpler bekledi. Hatta dört büyükler daha da ileriye giderek TFF’yi tehdit etmeye başladı. Sonuçlarına katlanırsınız, isteklerimizi yapın mesajları kayda geçmedi. Ligden çekilme tehditleri de ters tepti. Sonuç olarak Süper Lig başladı ve bu kuralla birlikte devam ediyor. Peki, yabancı kuralı nasıl bir yeni uygulama getirecek.

Bilindiği gibi ilk 11 içerisinde üç yerli oyuncu zorunluluğu var. Buna zorunluluk diyorum ki bunun nedeni takımlara imkân versen bu oyuncuları da yabancılarda seçer. Çünkü burada esas olan kalite farkıdır. Ancak şimdiden bakmak gerekirse takımların zorlandığı aşikar. Üç oyuncuyu bulmak bile çoğu zaman sıkıntı olacak.

Dört Büyükler Kuralla Yerli Oynatıyor

Halihazırda Galatasaray’da ilk 11 düzeyinde oyuncu sayısı oldukça kısıtlı durumda. Baktığımızda Kerem, Taylan, Berkan ve Arda isimlerini sıralamak mümkün. Bunların dışında ise oyuncu bulmak pek de kolay olmayacak. Sadece üç yerli oyuncuyu oynatması ki zorunluluk durumundan kaynaklı yabancı sorununu gösteriyor. Terim de bu kuraldan bir hayli dertli.  

Trabzonspor’un Yeni Malatyaspor kadrosuna baktığımızda da Berat, İsmail ve Uğurcan üçlüsü var. Burada Uğurcan giderse büyük bir kaos söz konusu olacak. Berat idare etse de İsmail Köybaşı yüksek ihtimalle yabancı kuralından dolayı oynadı. Yine üç yerli oyuncu sahada. Çok daha fazlası değil yani.

Fenerbahçe’de Seçenek Az

Fenerbahçe’nin Adama Demirspor kadrosunda da Altay, İrfan ve Ferdi öne çıktı. Yabancı kuralı olmasaydı bu oyuncuların daha az olacağı bir gerçek. Beşiktaş da ilk maçında Rizespor önüne Ersin, Kenan ve Salih Uçan isimleriyle çıktı.

Anlaşılacağı üzere dört büyükler kuralları uygulama adına yerli oyuncu seçimleri yaptı. Eğer yabancı oyuncuların sayısı serbest olsaydı Salih Uçan, Ferdi büyük ihtimalle kadroda olmazdı. Bu isimlerle bir denge bulmaya çalışıyor büyük çınarlar.

Geçtiğimiz sezon kuralıyla devam edilseydi oyuncuların bu şekilde bir yük olarak görülmesinin önüne geçilmez miydi? Aslında daha iyi oyuncum var ama kuraldan dolayı sen oynuyorsun lafı incitmez mi yerli oyuncuyu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.