Futbol Defteri

Futbola Dair Ne Varsa

Yayın İhalesi Süreci Belli Oldu! İşte Adaylar

TFF Başkanı Nihat Özdemir, yeni yayın ihalesi ile ilgili açıklamalar yaptı. Söz konusu yayın ihalesine dair sürecin devam ettiğini vurguladı. Kurulan komisyonda nasıl ve kaç etaplık olacağının konuşulduğunu dile getirdi. Aralık-Ocak ayları arasında sonuçlandırma isteklerini olduğunu da kaydeden Özdemir, eski sözleşmenin 5 yıllık olduğunu açıkladı. Şimdi ise 3 ya da 5 yıllık yeni bir dönemin olacağını ifade etti.

Beln Krizleri

Yayın ihalesiyle ilgili Katar merkezli Beln Sport ile sorunlar uzun süre devam etmişti. Yüksek bir bedelle satın alma olduktan sonra döviz kuru hareketlenmesiyle yeniden masaya oturuldu. Büyük bir indirim kazanan yayıncı kuruluş, aynı zamanda kuru sabitlemişti. Bu durum ise kulüplerin milyonlarca TL zarar etmesini beraberinde getirdi. Başta Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş olmak üzere itirazlar geldi. Ayrıca ödemelerin gecikmesi de TFF ile yayıncı kuruluş arasında bir başka krize sebep oldu.

Süper Lig Yayın İhalesi İçin Birlik

Halihazırda yayıncı kuruluşun ihaleye katılacağı bekleniyor. Bununla beraber S Sport’u bünyesinde barındıran Saran Holding de iddialı. Çünkü Başkan Sadettin Saran’ın mutlaka yayın ihalesini almak istiyoruz, açıklamaları bulunuyor. Ayrıca Exxen ile çıkış yapan Acun Medya’da Süper Lig ihalesi için devrede. İkilinin bir araya geleceği ve ortak bir platformla maçların yayın hakkını alacağı da kulislerde konuşuluyor.

Yabancı Sayısı Kural İşliyor

Öte yandan yabancı sayısıyla ilgili de konuşan Nihat Özdemir, 11 yabancıyla saha çıkan takım dönemlerinin geride kaldığını belirtti. Altyapıya önem verilmesini istedi. Şu an için çok daha az yabancıyla oynatan takımların olduğunun altını çizdi. Kerem Aktürkoğlu, Rıdvan Yılmaz gibi isimlerin çıkmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Ek olarak Kadınlar Süper Lig’i ise 24 takımla başlayacak.

MHK Başkanı Kim Olacak?

MHK Başkanı olan Serdar Tatlı’nın istifa etmesiyle ilgili de konuştu Özdemir. Birkaç gün içinde yeni başkan açıklanır, görevine başlar. Görüşmelerin sürdüğünü söylerken isimler arasından bir tanesinde karar kılacağız, dedi. Kulüpler tarafından adeta istenmeyen adam ilan edilen Nihat Özdemir’in kimi MHK Başkanı yapacağı ise büyük merak konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.